עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון

למי שייך המידע בלינקדאין ?

10/11/2017 12:34
rita
לינקדאין, רשתות חברתיות, ניהול ידע
הרבה מאית נו משתמשים ברשתות חברתיות למיניהם. כל אחד עשה זאת למטרה שונה. חלק כדי לחלוק מידע אישי, לשמור על קשר עם חברים או לחלופין, לבנות "מיתוג אישי". אך יש אנשים שפעילות ברשתות חברתיות הינו חלק בלתי נפרד מעבודתם. 
אחת הרשתות החברתיות שמטרתה ליצור קשרים עסקים היא לינקדאין. רשת זו מאפשרת יצירת פרופיל מקצועי לצורך חיפוש עבודה או חיפוש עובדים או דיונים בנושאים מקצועיים למיניהם. במקרה זה עולה השאלה. למי שייך המידע בלינקדאין של עובד בחברה, לעובד אישית או לחברה? 
תשובה לשאלה זו מתחלקת לשני חלקים. קודם כל אם אני מועמד למשרה ויצרתי פרופיל אישי כדי למצוא עבודה - ללא ספק כל המידע והקשרים שאני יוצר שייכים לבעל הפרופיל בלבד. הדילמה האמתית עולה כאשר אני עובד בחברה בתחום גיוס עובדים ופעילות ברשת חברתית הינה חלק בלתי נפרד מתפקידי בחברה. 
חלק מהחברות טוענות שכלל המידע שנמצא בפרופיל שעובד בגיוס משאבים לרבות פוסטים שונים שפורסמו, מאגר אנשי קשר וכו' שייך לחברה מכיוון שכוח אדם הוא נכס של כל חברה ואנשי גיוס בחברה אינם יכולים להשתמש בנכס זה לצרכים אישיים. במרבית המקרים שימוש ברשתות חברתיות מתבצע כחלק ממשימות חובה של עובדי הגיוס בחברה על זמן עבודה ולכן אין באפשרות העובד להשתמש במידע זה לצרכים אישיים או לעביר את המידע לאנשים אחרים ללא אישור המעסיק. בנוסף, יצירת קשרים שמבצע עובד גיוס במהלך תפקידו היא אודות לתפקיד אותו הוא מבצע ולא אודות האישיות שלו. מכלל הסיבות האלו חברות השמה טוענות שכלל המידע שייך לחברה ולא לעובד.
מצד שני עובדי גיוס בחברות טוענים שמידע ברשתות חברתיות הינו מידע פרטי שלהם. מכיוון שהם אלו שיוצרים את הקשרים ובחלק מהמקרים מבצעים זאת בזמנם הפנוי. בנוסף, בחשבון האישי שלהם קיימים קשרים נוספים (חברים, משפחה) שאין לחברה כל קשר אליהם.
בעיניי, קיים פתרון מאוד פשוט לדילמה זו. לכל עובד גיוס בחברה צריך להיות פרופיל מקצועי שכולל בתוכו את שם החברה ופרופיל זה שייך לחברה. כל מידע וקשרים שנוצרים בפרופיל זה יהיו שייכים לחברה ויעברו למחליפו של העובד במידה והוא עוזב את התפקיד. לצד זה, העובד יהיה רשאי להחזיק בפרופיל אישי שלו, בו לא תהיה פעילות גיוס לחברה בה הוא עובד ושימוש בפרופיל זה לא יתבצע בזמן העבודה. בכך ניתן יהיה לפתור את הבעיה של שיוך המידע ברשתות חברתיות
כתיבת תגובה:
שמכם:

אימייל:

קישור:

תגובה:


הקלד את המספר המופיע בתמונה: